LG S09EQ.UA3 (S3UW09JA3AA), Standard, inverter, venkovní splitová jednotka, R32
| Chladicí výkon: | 0.89~2.50~3.70 |
| Topný výkon: | 0.89~3.30~4.10 |
| Příkon chlazení / topení kw: | 0,66/0,80 |
| E.E.R / C.O.P: | 3.81 / 4.13 |
| Energetická třída chlazení / topení: | A++ / A+ |
| Napětí: | 220 - 240V/1/50Hz |
| Hladina akustického tlaku ( vnější ): | 48 / 50 dB(A)±3 |
| Kompresor: | rotační |
| Rozměry ( mm ): | 717 x 483 x 230 |
| Max. délka potrubí: | 15m |
| Max. převýšení: | 7m |
| Chladivo: | R32 |
| Připojení: | 6.35(1/4) - 9.52(3/8) |
Weitere Informationen (DE)
The sturdy steel housing is self-supporting and features an electrostatically applied polyester coating for optimal protection against corrosion. A set of vibration dampers is also included.
The directly driven axial fan is statically and dynamically balanced and therefore extremely quiet. The motor is protected by thermal contacts to prevent overheating.
The refrigerant circuit consists of a fully hermetic rotary piston compressor (inverter-controlled) mounted on vibration dampers. The suction gas-cooled motor has thermal protection to prevent overheating. The units feature a variety of sensors that can be used for control and for protecting the system, e.g.: hot gas, condenser, suction line and outdoor air sensors. The condenser takes the form of a high-performance heat exchanger made of copper piping with aluminium fins and a GOLD-FIN coating for optimum protection against corrosion. The refrigeration circuit is dried, evacuated and filled with R32. The refrigerant connections are located on the side of the unit for easy installation. Power is supplied via the outdoor unit. All connections have a plastic cover to protect against sabotage and external influences.
Technické parametry
General information
| Type | Single/Multi-Split |
Elektrická data
| Doporučené přečerpávací relé | 15 A |
| Spojovací kabel | 4 x 1,0 mm ² |
| Napájecí napětí | 230 / 1 / 50 V / Ph / Hz |
| empfohlener Netzkabel pharmaquerschnitt | 3 x 1,0 mm ² |
Hmotnost
| Circa | 25,1 kg |
Obecné informace
| Použití | Kühlen und Heizen |
| Stavebnictví | Außengerät |
| Chladicí prostředek | R32 |
| Chladicí GWP | 675 |
| Množství chladiva | 0,700 kg |
| vnitřní jednotka / venkovní jednotka | 7 m |
| max. délka předplněné linky | 7,5 m |
| přípustné množství plnění na metr | 20 g / m |
Rozměry
| Šířka | 717 mm |
| Výška | 483 mm |
| Délka čáry | 3 bis 15 m |
| Hloubka | 230 mm |
Spojení potrubí
| Kapalná linka | 6.35 mm |
| Kapalná linka | 1 / 4 palec |
| Plynové vedení | 9, 52 mm |
| Plynové vedení | 3 / 8 palec |
Údaje o teplotě
| Heizen | -10 bis + 24 ° C |
| Kühlen | -10 bis + 48 ° C |
Údaje o výkonnosti
| Vytápění (vysoké) | 1620 m ³ / h | |
| Chlazení (vysoké) | 1620 m ³ / h | |
| Motor ventilátoru | 43 W | |
| Jmenovitý topný výkon | 3,3 kW | bei + 7 ° C2,6 kW bei -7 ° C |
| Jmenovitá chladicí kapacita | 2,50 kW |
Zvukové údaje
| Vytápění AU | 48 dB (A) |
| Chlazení AU | 48 dB (A) |
| Chlazení (vysoké) | 50 dB (A) |
Záruka: 12 měsíců
Technické parametry
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| General information | |
| Type | Single/Multi-Split |
| Elektrická data | |
| Doporučené přečerpávací relé | 15 A |
| Spojovací kabel | 4 x 1,0 mm ² |
| Napájecí napětí | 230 / 1 / 50 V / Ph / Hz |
| empfohlener Netzkabel pharmaquerschnitt | 3 x 1,0 mm ² |
| Hmotnost | |
| Circa | 25,1 kg |
| Obecné informace | |
| Použití | Kühlen und Heizen |
| Stavebnictví | Außengerät |
| Chladicí prostředek | R32 |
| Chladicí GWP | 675 |
| Množství chladiva | 0,700 kg |
| vnitřní jednotka / venkovní jednotka | 7 m |
| max. délka předplněné linky | 7,5 m |
| přípustné množství plnění na metr | 20 g / m |
| Rozměry | |
| Šířka | 717 mm |
| Výška | 483 mm |
| Délka čáry | 3 bis 15 m |
| Hloubka | 230 mm |
| Spojení potrubí | |
| Kapalná linka | 6.35 mm |
| Kapalná linka | 1 / 4 palec |
| Plynové vedení | 9, 52 mm |
| Plynové vedení | 3 / 8 palec |
| Údaje o teplotě | |
| Heizen | -10 bis + 24 ° C |
| Kühlen | -10 bis + 48 ° C |
| Údaje o výkonnosti | |
| Vytápění (vysoké) | 1620 m ³ / h |
| Chlazení (vysoké) | 1620 m ³ / h |
| Motor ventilátoru | 43 W |
| Jmenovitý topný výkon | 3,3 kW / bei + 7 ° C2,6 kW bei -7 ° C |
| Jmenovitá chladicí kapacita | 2,50 kW |
| Zvukové údaje | |
| Vytápění AU | 48 dB (A) |
| Chlazení AU | 48 dB (A) |
| Chlazení (vysoké) | 50 dB (A) |
Výrobce: LG
Jednotky: Ks
Váha: 25.10

